Ana Sayfa | Genç Meslek | Yurt dışında nasıl öğretmen olurum?

Bölümler


Yurt dışında nasıl öğretmen olurum?

Yazı Tipi Boyutu: Decrease font Enlarge font
Yurt dışında nasıl öğretmen olurum?

Maaşlarının düşük olmasından yakınan pek çok eğitimcinin rüyasını süsleyen yurtdışı atamaları hem fazla gelir elde etmek hem de farklı kültürlerde çalışma tecrübesi kazanmak açısından cazip bir seçenek sunuyor…

işte insan – 30.11.09
İpek ALPKÖKİN
ipek.alpkokin@sabah.com.tr

Öğretmenler için yurtdışında kariyer imkânları aslında sanıldığı kadar da kısıtlı değil. Öyle ki kendi çabalarınla yurt dışına çıkabileceğin gibi MEB’in ihtiyaçlar doğrultusunda açtığı “Yurtdışı Öğretmen Atama” sınavlarına girerek de şansını deneyebilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) her yıl ihtiyaçlara göre düzenlediği sınavlarda başarılı olan adaylar, eğitmen ihtiyacının olduğu ülkelere yerleştiriliyor. Branşlarına göre her ülkeye yollanacak eğitmen sayısını belirleyen MEB, önceden sitesinde ilan ettiği dönemlerde sınavlar düzenliyor. Sınavda başarılı olup atanan öğretmenler en fazla dört yıl yurtdışında görev yapabiliyor. İlk yıldan sonra görev süresi MEB tarafından oluşturan komisyon kararıyla uzatılabiliyor. Yurt dışına atanan öğretmenlerin eşleri de bu süre zarfınca eğer bir kamu kuruluşunda görev yapıyorlarsa ücretsiz izin alabiliyor.

Ücretler ülkelere göre değişiyor. Örneğin, ABD’de görev yapan bir eğitmen branşına göre değişmekle birlikte ayda 2 bin 150 dolar ücret alırken bu rakam Almanya’da bin 960 euro, Azerbaycan’da bin 700 dolar, Rusya’da bin 800 dolar, Belçika’da bin 960 euro, Fransa’da 2 bin 50 euro, İngiltere’de ise bin 850 sterlin civarında seyrediyor.

Hangi şartlar aranıyor?
Peki kazancı hiç de az olmayan bu kadrolarda görev alabilmek için ne gibi şartlar aranıyor? MEB sınava girecek olan adayların öncelikle T. C. vatandaşı olup olmadıklarına bakılıyor. Asıl önemli kriter ise meslekî yeterlik sınavının yapılacağı tarihe kadar en az beş yıl öğretmenlik hizmetinde bulunup, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tâbi olarak son bir yıldır öğretmen kadrosunda fiilen çalışıyor olmak. Son 10 yılda uyarma ve kınama cezaları dışında disiplin cezası almamak, son üç yıl içinde her yıl en az iyi dereceden sicil almak ve yurt dışında görevlendirilmesine bir engeli bulunmamak da aranılan diğer kriterler arasında.
Tabii adayların yabancı dil bilgisi de bu atamalar için olmaz olmaz şartlardan.  Branş öğretmenlerinin (yabancı dil branşı hariç), Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’nda (KPDS) son beş yıl içerisinde Almanca, Fransızca veya İngilizce branşlarından birinden en az (D) düzeyinde başarılı olması gerekiyor.

Kendi çabamla yurtdışında nasıl özel öğretmen olurum?
Üniversite mezunlarının da yurt dışında eğitmen olarak görev yapması mümkün. Ancak şartlar ülkeden ülkeye değişiyor. Her ülke, eğitmen olarak görev yapmak isteyen adayları farklı sertifika programlarına tabi tutuyor. Örneğin İngiltere’de eğitmenlik yapabilmek için devletin şart koştuğu yabancı yardımcı öğretmen (Overseas Trained Teacher  - OTT) unvanını almanız gerekiyor.
Türkiye’de öğretmenlik hakkını kazanmış bir kişinin İngiltere’deki statüsü yabancı yardımcı öğretmen (Overseas Trained Teacher  - OTT) olarak geçiyor. Bu unvanla geçici olarak herhangi bir okulda yedek öğretmen pozisyonunda çalışabilmek mümkün. Ancak yüksek maaşlı bir işe sahip olabilmek için resmi yeterlilik belgesi olan QTS’yi almak şart. Üniversitelerce düzenlenen OTT (Overseas Trained Teacher) kursları aracılığıyla verilen bu belgeyle çalışma hakkı elde ediliyor. Yeni başlayan bir öğretmen İngiltere’de yılda 24 bin pound civarında kazanabiliyor. Bu rakam tecrübeye ve branşa bağlı olarak değişiyor.

Ayrıntılı Bilgi İçin: www.classroomteachers.co.uk
www.protocolteachers.com
www.teachingpersonnel.com

Subscribe to comments feed Yorumlar (0 Yorum Eklendi):

Yorumunuzu Ekleyin comment

Lütfen resimde gördüğünüz kodu giriniz:

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan İŞ'TE İNSAN Gazete veya isteinsan.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

  • email Arkadaşına gönder
  • print Çıktı al
  • Plain text Sadece Yazı
Etiketler
Etiket eklenmemiş
Bu haber için oy ver
3.75